Home Eventy Christophe Aussenac, budúci prezident FESPA

Christophe Aussenac, budúci prezident FESPA

534
0

Zakladajúci riaditeľ ATC Groupe a nastávajúci prezident FESPA – ktorý sa má ujať funkcie v októbri – hovorí o svojej vízii tlače, o minulosti, súčasnosti a budúcnosti.

Kedy ste prvýkrát držali stierku?

Naučil som sa nové slovo: stierka! Vo Francúzsku to nazývame raclette, podobne ako syr. Prvú stierku som získal, keď som mal 25 rokov, a rozbehol vlastné podnikanie. Ráno som navštívil zákazníkov a popoludní vyrábal v mojej dielni to, čo si objednali.

Ale moje prvé zamestnanie bolo ako obchodník v reklamnej spoločnosti. Tam som spoznal sieťotlač a uvedomil si, že sa mi to veľmi páči – bolo to technické, bolo to kreatívne a bolo to spojené s trochou reklamy. V reklamnej spoločnosti som zostal pár rokov a potom som pokračoval vo formovaní svojej vlastnej.

web photo Christophe Aussenac
FESPA: Christophe Aussenac so svojou prvou stierkou

Kedy si si uvedomil, že si našiel prácu, z ktorej by sa stala celoživotná vášeň?

Veľmi skoro. Kvôli tejto vášni som začal podnikať a hneď na začiatku som vedel, že to bude moja celoživotná práca.

web Photo CA et Michel Caza fondateur FESPA copy
Chrostophe a sieťotlačový inovátor Michael Caza

Pri ktorých príležitostiach si sa cítil najviac privilegovaný?

Byť podnikateľom znamená byť úplne slobodný. Nemám šéfa, môžem si robiť, čo chcem – aj keď banka samozrejme si vždy kladie požiadavky. Naším cieľom je byť úspešný, ale môžeme robiť, čo chceme, kedy chceme – pre mňa je to známka úspešného života.

Ak by ste začali podnikať teraz, mohli by ste byť opäť úspešní, alebo sa svet tlače stal príliš špecializovaným?

V dnešnej dobe existuje toľko možností s internetom, web-to-print a so všetkými ďalšími komunikačnými príležitosťami. Mladý človek v tomto odbore môže byť dnes oveľa úspešnejší ako ja – ak využije tieto príležitosti. Je to len otázka motivácie.

Aká je hodnota vašich skúseností ako tlačiarne patriacej do skupiny FESPA?

Najdôležitejšou súčasťou členstva vo FESPA je príležitosť stretnúť sa s ľuďmi a poučiť sa zo skúseností ostatných členov a iných krajín. Som tiež prezidentom asociácie FESPA France a aby som presvedčil budúcich členov, povedal som: „otvorte svoju myseľ – s FESPA môžete ísť do celého sveta.“ Nie je to len z obchodných dôvodov, ale môžete sa učiť od iných ľudí, vidieť, čo sa deje v iných krajinách a stretávať sa s ľuďmi. Z tohto hľadiska je FESPA jedinečná.

Máte pocit, že pre tlačiareň na svetovej úrovni v komunite FESPA, je federácia stále taká dôležitá ako pred tým, než internet narušil obchodné siete?

Internet zmenil spôsob našej komunikácie, ale nič nenahradí stretnutia medzi ľuďmi, a to nezmení našu rodinu FESPA. Tento výraz „rodina FESPA“ používame často, ale je to tak. Pôsobíme na konkurenčných trhoch, kde potrebujeme chrániť duševné vlastníctvo. Existuje však veľa príležitostí na porovnanie poznámok a vytvorenie partnerstiev a aliancií, ktoré nám poskytujú konkurenčnú výhodu.

Aká je budúcnosť v prostredí post-COVID pre veľkoformátovú digitálnu tlač vo výrobe reklamy, polepov automobilov a dekoratívneho signage?

Pred COVIDOM tvorili eventy asi 50% nášho podnikania, takže počas lockdownu sme boli neuveriteľne tichí – takí tichí, že sme sa obávali o situáciu – ale pochopili sme, že budeme musieť vymyslieť spôsob, ako zvládnuť budúcnosť a znovuobjaviť budúcnosť našej spoločnosti.

web COVERINGS EVENEMENTIELS LE TOUR DE FRANCE ADHESIF ATCGROUPE 08
FESPA: polepy áut od ATC na Tour de France 2017

Prijali sme niekoľko dôležitých rozhodnutí: nová komunikácia v rámci spoločnosti a nový systémový manažment. Zachovali sme si priemyselné podnikanie a podnikanie v oblasti polepov automobilov, ktoré zostali stabilné, a naša výroba dekorácií interiérov dokonca mierne vzrástla, pretože ľudia v uzamknutom stave mali čas sústrediť sa na veci, ako sú ich domovy. Pre mňa bolo najdôležitejšie zachovanie našich ľudských vzťahov so zamestnancami.

Prečo ste zostali tak verní tlačiarňam EFI? Čo umožňujú vašej firme ponúknuť?

Zostali sme v EFI, pretože s nami vždy úzko spolupracovali. Sľubujú nám nové, inovatívne materiály každé dva roky. Ich výrobky nám skutočne ponúkajú to, čo chceme: rýchlosť, kvalitu a rozumnú cenu. Náš prvý stroj EFI VUTEk sme kúpili v roku 2000 a odvtedy sme kúpili okolo 14 tlačiarenských strojov od EFI. Keď jeden z našich strojov zostarne, EFI vždy ponúkne veľmi dobrý finančný návrh na jeho výmenu. Ak utrácate státisíce eur za aktualizáciu tlačových strojov každé tri alebo štyri roky, potrebujete na to veľmi dobrého partnera.

web PHOTO FACADE 12 08 008
FESPA: kanceláre ATC v Rillieux-la-Pape, na okraji Lyonu

Kde vidíte v priemysle výhody kombinácie procesov, ako sú sieťotlač a digitál?

Pre sieťotlačiarne pred 15 rokmi bolo veľmi ťažké prijať novú digitálnu technológiu, pretože sa nám javilo ako nemožné pochopiť niečo tak odlišné od toho, čo sme mali. Mnoho sieťotlačiarov uviedlo, že to nebude fungovať, nebude to možné, digitál nebol pre nich, pretože boli silnejší pri tradičnom spôsobe. Mnoho z nich neinvestovalo do digitálu, pretože v tom čase nebolo zrejmé, že to bude cesta do budúcnosti – digitálna tlač bola pomalá a kvalita nebola taká dobrá. Aby sme však mysleli na budúcnosť, musíme pochopiť a prijať inováciu.

Ako si vaša spoločnosť zachovala svoje základné hodnoty a zároveň sa stala ekologickejšou?

Na udržateľnosti pracujeme už 15 rokov. Už vtedy som hovoril, že neviem, či ľudia vôbec vedia správne vyhláskovať slovo udržateľnosť, pretože to bol taký vzácny pojem.

Jedného dňa som sedel v aute a počúval rádio o udržateľnosti a ekológii. V tom okamihu som si uvedomil, že podnikám vo veľmi dôležitom odbore, pretože veľkoplošne tlačíme na bannery z PVC, solventnými atramentmi na krátkodobé použitie. V tom okamihu sme sa nedívali do budúcnosti. Chcel som vedieť, ako by sme mohli zmeniť budúcnosť našej spoločnosti s udržateľnosťou v jej jadre. Informoval som svojich dodávateľov a partnerov, že mojím cieľom je posunúť sa k ekologickému riešeniu. Mnohí z nich povedali, že majú rovnaké ciele.

Zorganizoval som teda niekoľko zelených raňajok s názvom „Eco Attitude“, kde sa mohlo stretnúť 40 spoločností, aby hovorili o tejto otázke. V tom čase sme nemali žiadne knihy ani zdroje týkajúce sa udržateľnosti – bolo veľmi ťažké vedieť, čo robiť.  Už vtedy sme prijali záväzok k udržateľnosti, aj keď to narušilo podnikanie. Boli sme si vedomí, že by to mohlo spôsobiť významné narušenie a zásadné preladenie našej spoločnosti, ktoré by si vyžadovalo investície, aby mohla získať dlhodobé výhody.

Výzvou pre každú spoločnosť je ekologizovať výrobky, ale zachovať si konkurencieschopnosť ceny. To sa dá dosiahnuť, aj keď musíte akceptovať, že pri prispôsobovaní sa novej paradigme bude existovať určité zvýšené riziko.

Hodnotu môžete získať predajom odpadu – neprináša veľa peňazí, ale prispieva. Vaša oblasť výroby je organizovanejšia a ľudia sa viac angažujú. Eliminujete použitie nebezpečného atramentu s rozpúšťadlom a nahradíte ho atramentom UV alebo ekologickejšími alternatívami. Keď hovoríte o nových výrobných strojoch, musíte samozrejme mať kvalitu a rýchlosť a lepší atrament, ale musíte myslieť aj na pracovníka stroja a ergonomické faktory, ktorým čelí. Nakoniec premýšľate o ľuďoch, ktorí pre vás pracujú, nielen o vašich zelených cieľoch, alebo odpade, ktorý generujete. Udržateľnosť je teda tiež veľmi spoločensky zodpovedný projekt.

Myslíte si, že zodpovednosť za životné prostredie je nevyhnutným predpokladom presadenia sa akejkoľvek obchodnej spoločnosti alebo luxus, ktorý musí presadzovať vláda?

Podľa mňa nemáme inú možnosť, pokiaľ ide o udržateľnosť. Ak chceme byť súčasťou budúcnosti, musíme zlepšiť náš vplyv na životné prostredie. Nie je na výber. Nie je to len zo strategických obchodných dôvodov, ale aj pre planétu a naše deti.

Teraz je veľmi módne „greenwash“. Zákazníci často požadujú od tlačiarní, aby niečo vytlačili – napríklad banner – „bez PVC“. Potom si môžu umyť ruky a povedať: „Máme zelenú.“ Ale to nestačí. Musíme tlačiť na materiál z PVC, ale kvalitne, s dobrým atramentom a potom správne zlikvidovať náš odpad. Je dôležité myslieť na to všetko, pretože niekedy môže byť skutočne lepšie tlačiť na materiál PVC s dobrou potlačou ako na materiál iný ako PVC so zlou tlačou.

Akú perlu múdrosti by ste ponúkli mladším členom našej komunity, ktorí sa chcú presadiť v tlači?

Vyzývajte sami seba. Skúste sa odlíšiť, pretože existuje veľká konkurencia. Slúžte zákazníkovi. A majte dôveru v seba.

FESPA corporate logo web

Chcete získať prístup k ďalšiemu zaujímavému obsahu a informáciám od FESPA? Cesta vedie cez členstvo v národnej organizácii FESPASlovenský Zväz sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov (SZSDT). V prípade záujmu sa obráťte na sekretára SZSDT p. Ing. Ľudovíta Bartoša, CSc.

Logo SZSDT