Nemecká papiereň oživila tradíciu výroby papiera z vlákien konope a ponúka senzačne ekologický a kreatívny papier Gmund Hanf.
Bol tu vždy
Z konope sa papier vyrábal už pred viac ako 2000 rokmi. Ešte v 19-tom storočí bolo 75 až 90% papiera na celom svete vyrobeného z konopného vlákna. Aj Gutenbergova biblia je slávnym príkladom: vytlačená na konopnom papieri v roku 1455 by sa už dávno rozpadla, keby bola vytlačená na papieri na báze dreva. V minulosti bolo spracovanie veľmi dlhých a nepoddajných vlákien konope namáhavou ručnou prácou – a výroba konopného papiera bola zodpovedajúcim spôsobom nákladná. Lacnejšie papiere obsahujúce drevo postupne konopný papier v 19. storočí nahradili. Napriek všetkým výhodám konopného papiera bolo navyše pestovanie konope v mnohých krajinách zakázané. Výsledkom bolo, že konopný papier prakticky zmizol zo scény. V posledných rokoch je však vo veľkých častiach Európy opäť povolené pestovanie obchodného konope. Vysádzajú sa priekopnícke konopné polia a ich plodina s dlhými vláknami sa zbiera na použitie v papierenskom priemysle.
Rastlina
Konope (kanabis) je rod rastlín v rodine konope. Je jednou z najstarších úžitkových rastlín na Zemi. Konope je obľúbené ako obnoviteľná surovina kvôli svojmu bezproblémovému pestovaniu a plnej využiteľnosti. Nie sú potrebné žiadne herbicídy, pretože rastliny už po niekoľkých dňoch úplne zatienia pôdu, takže burina už nemôže nájsť svetlo. Je tiež extrémne odolné voči škodcom a ľahko sa pestuje. Konope produkuje viac biomasy ako ktorákoľvek iná domáca plodina. V ekonomike je mimoriadne všestranné a je cenené pre svoju vysokú trvanlivosť, ekologickú kompatibilitu a nízku energetickú bilanciu.
Prečo konopný papier?
Stromy rastú pomaly, ale konope je rýchlo rastúca a ľahko obnoviteľná surovina. Konopné rastliny sa dajú ľahko pestovať a plne využiť. Konopný papier je udržateľnou alternatívou ku konvenčnému papieru na báze dreva. Existuje mnoho dôvodov:
- Jedno konopné pole poskytne štyrikrát až päťkrát toľko papiera ako les rovnakej veľkosti.
- Konope rastie do výšky až štyroch metrov za rok.
- Konope sa môže zbierať trikrát ročne, ale stromy sa môžu kácať iba raz za sedem rokov.
- Konope produkuje viac biomasy ako ktorákoľvek iná domáca plodina.
- Konope nevyčerpáva pôdu, takže konopné pole je možné ihneď po zbere opäť zasadiť.
- Konopné rastliny sú prirodzene odolné voči škodcom, takže ich pestovanie vyžaduje menej pesticídov.
- Konope likviduje burinu samo, takže sa naň aplikuje menej herbicídov.
- Konopné vlákna majú prirodzene veľmi svetlú farbu, takže vyžadujú malé bielenie.
- Vlákna v buničine vyrobenej z konope sú päťkrát dlhšie ako vlákna v buničine vyrobenej z dreva.
- Konopné dlhé vlákna majú väčšiu pevnosť v ťahu, a odolnosť voči roztrhnutiu za mokra ako drevené vlákna.
- Dlhé konopné vlákna zlepšujú cyklus zberu papiera a dajú sa veľmi často recyklovať.
- Na rozdiel od papiera na báze dreva konopný papier takmer nežltne a má oveľa dlhšiu životnosť.
Konope je cenené pre svoju vysokú trvanlivosť, ekologickú kompatibilitu a nízku energetickú bilanciu. Konopný papier je preto udržateľnou alternatívou k konvenčnému papieru na báze dreva.
Budúcnosť patrí konopnému papieru.
Gmund Hanf je pokračovaním vývoja konopných papierov, keď jeho predchodcom bol konopný papier v kolekcii Bio Cycle vyrobený z 50% konopnej buničiny. Napriek tomu, že boli dlhé vlákna pre výrobu papiera výzvou, robia nový materiál pevným vo svojej štruktúre a zároveň jemným a hebkým na dotyk. Papier je navyše vhodný pre všetky tlačové procesy. Gmund Hanf sa vyrába bez farbív, v troch variantoch:
- Gmund Hanf 100% – iba z konopných vláken
- Gmund Hanf 50% – s vláknami z recyklovaného papiera
- Gmund Hanf 10% – s čistou buničinou
Gmund Paper: Gmund Hanf Gmund Paper: Gmund Hanf
Papiere sú k dispozícii v gramážach 120 g/m² a 320 g/m² vo forme hárkov aj obálok, a sú vhodné na brožúry, obaly či pohľadnice – nie však na fajčenie. Tento konopný papier sa vyrába trvalo udržateľným spôsobom, zákazníci pri jeho použití môžu používať Certifikát Gmund ECO.
Papier je bežne potlačiteľný a spracovateľný mnohými technikami ako sú:
- Ofsetová tlač
- Kníhtlač
- Sieťotlač
- Slepá razba
- Lisovanie za tepla
- Vysekávanie
Na Slovensku predáva papiere Gmund firma Papyrus a Europapier Slovensko.