Home Témy Novinky a aktuality Mimaki: prvá DTF tlačiareň a atrament v ponuke

Mimaki: prvá DTF tlačiareň a atrament v ponuke

391
0
Mimaki DTF

Mimaki oznamila uvedenie svojej prvej DTF tlačiarne, TxF150-75 a teplonosného pigmentového atramentu pre DTF, PHT50 pre aplikácie na tlač textílií a odevov.

Premiéra

Mimaki Engineering Co., Ltd., špecializujúca sa na priemyselné atramentové tlačiarne, rezacie plotre a 3D tlačiarne, vyvinula svoju prvú tlačiareň s priamou tlačou na film (DTF) s označením TxF150-75 a pigmentový atrament prenášaný teplom PHT50 pre DTF.

Nový model bude po prvý raz na svete vystavený na výstave Printwear & Promotion Live! V Birminghame, v dňoch 26.-28. februára 2023. Predaj sa následne začne v apríli 2023 s fokusom na aplikácie pre potlač textilu a odevov. Zákazníkom bude ponúknutá okrem tlačiarne, atramentu aj vhodná kombinácia fólií a tavného prášku.

Mimaki TxF150-75
TxF150-75 (zdroj Mimaki)

Ako funguje DTF

DTF tlač je metóda tlače, ktorá sa rozšírila v textilnom a odevnom priemysle, najmä na trhu s potlačou oblečenia, pre ktorú sú typické tričká. Pri DTF tlači sa dizajn najprv vytlačí priamo na špeciálnu prenosovú fóliu tlačiarňou. Potom sa potlačená fólia posype tavným práškom, ktorý sa potom zahreje a vysuší, aby sa na fólii vytvorila prenosná atramentová vrstva. Vytvorená vrstva atramentu sa potom prenesie na tkaninu, ako je tričko, tepelným lisom, aby sa dokončil hotový výrobok.

Princip tlace DTF
Princíp fungovania DTF (zdroj Mimaki)

Postavenie DTF  na trhu

V súčasnosti je sieťotlač široko používaná na trhu s oterovou tlačou, ale tento spôsob tlače vyžaduje prípravu sít, takže nie je vhodný pre malosériovú výrobu. Navyše, plnofarebná tlač vyžaduje čas a prácu na vytvorenie sita pre každú farbu. Metóda nažehľovania fólií sa tiež bežne používa, ale zahŕňa veľa ručnej práce pri  manuálnom odstraňovaní nepotrebných častí prenosu a pri upevňovaní tlačeného vzoru na tkaninu. V posledných rokoch došlo aj k nárastu priamej tlače na odevy (DTG), ktorá využíva atramentové tlačiarne na tlač návrhov priamo na odevy a látky. DTG tlač nevyžaduje platne a možno ju použiť na plnofarebnú tlač, vyžaduje si však predchádzajúce spracovanie látky a ručnú manipuláciu operátorom pri každom kroku tlače. Rovnako nie je použiteľná na viaceré z textilných materiálov. Za týchto trhových podmienok tlač DTF eliminuje potrebu prípravy platní a odstraňovania zbytkov, čo boli ťažkosti pri konvenčných tlačových metódach. Keďže umožňuje bezobslužnú prevádzku tlačového procesu, rýchlo sa presadzuje na trhu ako technológia, ktorá prispieva k úspore práce, zvýšeniu produktivity a teda k celkovej ekonomizácii tlače.

TxF-150-75

TxF150-75, vyvinutá Mimaki Engineering, je atramentová tlačiareň s maximálnou šírkou tlače 80 cm na výrobu DTF tlačových transferových fólií. Pigmentový atrament na prenos teplom PHT50 pre DTF pozostávajúci z piatich farieb (CMYK a biela) má do konca marca získať certifikáciu ECO PASSPORT, ktorá je nevyhnutná na získanie medzinárodného bezpečnostného štandardu pre textilné výrobky OEKO-TEX®.

System cirkulacie a odvzdusnenia bieleho atramentu Mimaki

Poruchy vytekania a zaschýnania bieleho atramentu, tak typycké pre Tlačiarne DTF vyriešili u Mimaki dizajnom balienia atramentu, ktorý používa hliníkové odplyňovacie cartridge a funkciou pravidelnej cirkulácie bieleho atramentu – MCT (Mimaki Circulation Technology), ktorá zabraňuje jeho zrážaniu. Nová tlačiareň obsahuje aj technológiu Mimaki NCU (Nozzle Check Unit), ktorá detekuje chybné trysky a NRS (Nozzle Recovery System), ktorá tieto chybné trysky nahrádza. Tým je zabezpečená nepretržitá tlač bez zastavenia prevádzky na zvýšenie produkcie zákazníkov.

Mimaki TxF150-75, zobrazenie technickych parametrov

Technické parametre

  • Rozlíšenie tlače:      1.440 pdi
  • Atrament:               teplotransferový PHT50 (C,M,Y,K,W)
  • Cartridge:               600 ml, biela 50 0ml
  • Šírka tlače:             810 mm
  • Váha role:               max. 45 kg

Eco pack Cartridge Mimaki
Hliníkový Eko cartridge Mimaki (zdroj Mimaki)

Nozzle Check and Recovery

Technológie NCU (Nozzle Check Unit) a NRS (Nozzle Recovery System), podporujú stabilnú prevádzku. V prípade problémov s tryskami je možné tlač obnoviť bez čakania na servisný personál na opravu, čo umožňuje pokračovanie výroby. Okrem toho funkcia MCT (Mimaki Circulation Technology) účinne potláča zrážanie pigmentu pravidelnou cirkuláciou bieleho atramentu, aby sa predišlo takým problémom, ako je „upchávanie bieleho atramentu“, zatiaľ čo dizajn hliníkového balenia na balenie atramentu a dizajn odplyneného atramentu zabraňujú vytekaniu atramentu.

Mimaki logo