Home Témy Dodávateľ mesiaca KPK Print: Fabrika na reklamu

KPK Print: Fabrika na reklamu

1070
0
KPK Print - dodávateľ mesiaca

Košická tlačiareň KPK Print urazila za viac ako 15 rokov svojej existencie obdivuhodný kus cesty. Dnes je jej označenie Fabrika na reklamu úplne oprávnené.

KPK Print na trhu

Zakladateľ Andrej Klíma za uplynulé roky vybudoval doslova fabriku na reklamu: nie len jasnou víziou, ktorú sa mu darí napĺňať, nie len množstvom a rozmanitosťou technológií, nie len profesionálnym tímom skúsených ľudí, ale aj celým zázemím, ktoré vytvoril, vzťahmi s dodávateľmi a samozrejme zákazníkmi. KPK Print je dnes medzi top 30-timi polygrafickými firmami na Slovensku, je to druhý najväčší producent billboardov a stále významnejší hráč na poli POS produkcie. Vo výrobe reklamy navyše prakticky nie je zadanie, ktoré by KPK Print nebola schopná vyrobiť. Snahou je, minimalizovať kooperácie a vyrábať všetko pod jednou strechou. So  zvýšením produktivity to prináša firme a jej zákazníkom najmä úsporu času a  nákladov.

Deň otvorených dverí v KPK Print v roku 2015

Náskok vďaka technológiám

Reklama z pohľadu tlače, to sú najmä billboardy, citilighty a plagáty, bannery a meshe, samolepiace fólie na výkladoch, podlahách, stenách a nábytku, autách, vlakoch, či dokonca lietadlách. POS stojany, obaly, výstavné a prezentačné systémy, ale aj letáky a brožúry, vizitky, alebo etikety. V Košiciach sa dnes tlačí na množstvo rôznorodých materiálov, od papiera, rôzne plasty, cez texitl, až po doskové materiály. Pre interiér, alebo exteriér. Pre toto ohromné množstvo kombinácií má KPK Print k dispozícii príslušné technológie. Nájdete tu najrýchlejšie solventné stroje na billboardy (HP SCITEX TJ 8350) najväčšie solventné stroje na bannery (HP SCITEX XL JET 1500), precízne ecosolventy (Epson S80670, Mimaki JV5), ekologické latexy  (HP SCITEX LX600), ale najmä armádu strojov tlačiacich UV atramentami – od  rolových (HP SCITEX XP5300, HP SCITEX XP2300, Durst RHO P10 320, Durst RHO 350) cez hybridné (Agfa Titan 3020 HS, Durst RHO 800) až po priemyselný UV stroj HP SCITEX FB7600. Okrem tejto veľkoplošnej tlače je v KPK aj maloformátová produkcia najmä na strojoch XEROX 1000IKonica Minolta KIP C7800. Dostupná je aj 3D tlačiareň.. Nasledujú stroje na rezanie, frézovanie a vysekávanie tlačovín, laminátory, či finalizéry. Je to jednoducho fabrika na reklamu.

Andrej Klíma: “Jeden z najväčších technologických zlomov v našej firme nastal, keď sme si zaobstarali špičkovú priemyselnú tlačiareň HP Scitex FB 7600“.

HP Scitex FB7600 v KPK Print Košice
HP Scitex FB 7600

Tento priemyselný UV stroj na priamu potlač doskových materiálov, lepeniek a kartónov aj vďaka automatickému podávaču znásobuje rýchlosť produkcie a KPK Print tak získala náskok pred konkurenciou. Od inštalácie významne narástla vo firme POS a packaging produkcia. Automatizovaná tlač na kartóny a vlnité lepenky priniesla zároveň skokový nárast tržieb, ktoré sa napriek pandémii darí držať nad dvoma miliónmi eur.

Budúcnosť

„Postupne meníme myslenie trhu – vďaka našim možnostiam sme skrátili dobu výroby, priniesli roky skúseností, pomoc s dizajnom a grafickým spracovaním.„ pokračuje Andrej Klíma. „Trh sa digitalizuje a význam obalov stúpa. Kvalitný a nápaditý obal predáva, ale dnes už potrebuje pomôcť stojanom, ktorý mu v duchu hesla POStavte produkt priamo pred klienta, dá vyniknúť. Toto všetko vieme“. Variánt  ako umiestniť výrobok a zvýšiť jeho šance na úspech pomocou POS je veľa. V KPK Print vedia poradiť, navrhnúť, vyrobiť a dokonca pomôcť aj s ich umiestnením.

KPK Print sa neustále mení. Dnes je to významný hráč na poli digitálnej výroby reklamy, neustále inovujúci svoj strojový park. Už to nie je lokálna košická tlačiareň, ale s kanceláriami v Bratislave, českej Prahe a rakúskej Viedni, je to full-servisový partner aj veľkých zadávateľov reklamy. Rozhovor s Andrejom Klímom v rámci nášho seriálu Človek za príbehom, rovnako ako ďalšie informácie z KPK Print vám na stránkach Novín prinesieme čoskoro.

Prebal

Prebalom decembrového čísla našich novín sme vám chceli sprostredkovať celý príbeh billboardu: od grafiky, cez tlač až po jeho vylepenie. Ak máte svoj výtlačok, držíte v ruke zmenšeninu vytlačenú v KPK Print solventnou tlačou, na špeciálnom billboardovom papieri s modrou zadnou stranou – blueback papieri. Nie je to papier obyčajný, keďže musí vydržať pomerne agresívnu tlač, následné namáčanie, lepenie na plochu a rozmary počasia vonku.  Blueback papier je chemicky preparovaný a aj vzhľadom na svoju plošnú hmotnosť 115-120 g/m2 mimoriadne odolný. Modrá zadná strana má taktiež svoj význam – zvyšuje belosť lícnej potláčanej plochy a opacitu (nepriehľadnosť) papiera, aby dobre prekryl predchádzajúci výlep. Ďakujeme KPK!

Prebal web
Noviny polygrafia.news: prebal 12/2021 (autor Daniel Benkič)

Nemáte ešte vlastný výtlačok Novín polygrafia.news? Tu si môžete objednať svoj originál. Aj s číslovaným a signovaným prebalom.