Home Multimédiá Arjowiggins: PowerCoat Alive NFC

Arjowiggins: PowerCoat Alive NFC

451
0
Arjo Wiggins - PowerCoat Alive NFC

Výrobca kreatívnych a technických papierov Arjo Wiggins predstavil recyklovateľnú alternatívu k plastovým čipovým kartám.

O čo ide?

PowerCoat Alive NFC je papierová alternatíva k plastovým smart kartám vyvinutá spoločnosťou Arjowiggins Smart Papers. Ide o 100% recyklovateľnú papierovú vložku, ktorá tvorí jadro karty, s obvodmi NFC (near-field communication) vytlačenými vodivými atramentmi a nie vyrobenými z hliníka. Obvody reagujú na priblíženie k čítačke NFC (niekedy zabudovanej v smartfóne). V karte nie je potrebná žiadna batéria.

Šéf výskumu a vývoja spoločnosti Arjowiggins Gael Depres hovorí, že „ponúka rovnakú funkčnosť a výkon ako predtým, pričom reaguje na NFC s ďalšou výhodou, že je šetrný k životnému prostrediu“.

Ako to funguje?

Spoločnosť Arjowiggins prvýkrát predstavila PowerCoat Alive ako produkt NFC bez obsahu hliníka už v roku 2014. PowerCoat je papier na báze celulózy so špeciálnym náterom, ktorý dokáže prijať veľmi jemné tlačené strieborné obvody a čipy s nízkou nasiakavosťou. Novinkou je služba vytvárania a produkcie vkladania Smart Card, ktorá bola spustená začiatkom roka 2021.

Arjo Wiggins - PowerCoat Alive NFC
Arjowiggins
Zdroj: Arjo Wiggins

Použitie

Cieľové aplikácie sú tie, ktoré vyžadujú bezpečnú autentifikáciu, ako sú cestovné karty, odznaky kontroly prístupu, hotelové kľúčenky, záručné certifikáty, darčekové karty, vernostné karty a rekreačné preukazy. Karty sú úplne bezpečné, pretože obvody nemožno odstrániť a použiť na nič iné. Plast bude stále potrebný tam, kde je potrebná dlhodobá životnosť, ale laminovaný a lakovaný papier je vhodný pre mnohé iné krátkodobé, či jednorazové aplikácie. PowerCoat Alive možno potlačiť, dokončiť a manipulovať s ním ako s akýmkoľvek iným papierom. To umožňuje, aby boli reklamy v časopisoch, obaly, maloobchodné etikety, obálky kníh, kozmetika a iné tlačené materiály vysokej hodnoty interaktívne a poskytovali dodatočný obsah, ako sú špeciálne ponuky, kupóny, informácie o produktoch a ďalšie informácie.

Možnosti dodávok

Arjowiggins môže dodať materiál prázdnych kariet (papierový substrát) v kotúčoch so šírkou 325 mm na ďalšie spracovanie, do vhodne vybavených tlačiarní cenných papierov. Ale keďže je schopný vo svojom závode Guarro Casas v Španielsku vytlačiť obvody na objednávku, väčšinou sa očakáva, že sa postará aj o vytvorenie a tlač samotného obvodu karty. Výsledným dodávaným produktom sú teda buď laminované hotové karty, alebo vložky, ktoré je možné bezproblémovo laminovať akýmkoľvek iným papierom, alebo kartónom pomocou lepidla na vodnej báze a vonkajšie povrchy je možné podľa potreby potlačiť a dokončiť. Arjowiggins ponúka výrobcom technické informácie a podporu.

Obvody sú vytlačené flexografiou pomocou vodivého atramentu na vodnej báze. „Atrament je napustený vodivým materiálom a pôsobí ako tekuté médium, ktoré môže voľne tiecť, pričom za ním vytvára reťaz vodivých materiálov,“ hovorí Gael Depres. „Akonáhle atrament zaschne, uzamkne vodivé častice na mieste a zanechá dokončený elektrický obvod.“

Zelená alternatíva

Tento atrament sa používa iba tam, kde je to potrebné, a možno ho odstrániť počas procesu recyklácie, na rozdiel od plastových kariet, ktoré sú leptané hliníkovými obvodmi v procese, ktorý zvyčajne vytvára veľa odpadu.

„Alternatíva na báze papiera Arjowiggins je neznečisťujúca a plne recyklovateľná,“ tvrdí firma. Nie je potrebná plastová laminácia, pretože karty môžu byť upravené lakom na vodnej báze, ktorý je trvácny a odolný voči vode. To zaisťuje, že karty zostanú plne recyklovateľné.

Veľkým posolstvom je nahradenie plastu trvalo udržateľným a recyklovateľným papierom s certifikátom FSC a výmena hliníka za menej nehospodárny vodivý atrament pre obvody. V minulom roku sa na celom svete vyrobilo približne 37,1 miliardy kariet, z ktorých veľká väčšina bola plastová. Väčšina sa likviduje na skládkach alebo v spaľovniach, čím sa vytvára znečistenie.

Koľko to stojí?

Neexistuje žiadny cenník, pretože náklady veľmi závisia od množstva a objednaných procesov. Porovnanie s bežnými plastovými čipovými kartami: „Pokiaľ ide o náklady na materiál a výrobu, tlač verzus plast, pri dosiahnutí 10 miliónov kusov sa ceny viac-menej stanú rovnakými. Pod týmto množstvom je cena kompletnej papierovej karty o 5 % až 10 % vyššia ako cena plastovej karty.“

NFC

Near-Field Communication je súbor medzinárodných štandardov pre komunikáciu medzi dvoma elektronickými zariadeniami na vzdialenosť 4 cm alebo menej. Pri použití v čipových kartách sa zvyčajne klepne na čítačku, ale na fungovanie zvyčajne stačí tesná blízkosť. Praktické implementácie sa začali v polovici roku 2000, ale až v posledných rokoch sa rozšírilo, napríklad emulácia NFC v smartfónoch rýchlo nahradila používanie plastových Oyster Cards v londýnskej dopravnej sieti. Väčšina nových bankových a kreditných kariet teraz používa NFC na platby jedným klepnutím, a preto miznú viditeľné strieborné obvody RFID čipov a kolíkov. NFC tiež nahrádza magnetické prúžky na hotelových kľúčoch a obchodných kartách, ako aj bankových kartách.

Hoci sa NFC väčšinou používa na relatívne jednoduché potvrdenie transakcie alebo bezpečnostné prechody, dokáže uložiť malé množstvo akéhokoľvek typu digitálnych údajov, ale je pevne stanovené v bode počiatočného kódovania obvodov.

To kontrastuje s ďalšou široko používanou komunikačnou technológiou krátkeho dosahu, Bluetooth, ktorá vytvára živú sieť medzi zariadeniami a môže prenášať streamované dáta (napr. hudbu alebo telefónne hovory). NFC je obmedzené na asi 4 cm vzdialenosť a rýchlosť 424 kbit/s, v porovnaní s Bluetooth Low Energy s prenosom 1 MBit/sekundu na vzdialenosť až 50 m. Na druhej strane obvod NFC zvyčajne stojí asi 0,07 GBP, zatiaľ čo čip Bluetooth Low Energy je drahý asi 3,70 GBP.

Po SAPPI o ktorom sme už písali, je PowerCoat Alive NFC ďalším produktom kombinujúcim papier a elektroniku, ako ekologickú náhradu plastov.

Arjo Wiggins