Home Témy Novinky a aktuality Lessebo Paper: zastavenie výroby pre ceny elektriny

Lessebo Paper: zastavenie výroby pre ceny elektriny

268
0
Lessebo Paper

Švédska továreň Lessebo Paper, bola nútená zastaviť výrobu po tom, čo energetická kríza viedla k drastickému zvýšeniu jej nákladov na elektrinu.

Bezprecedentné zvýšenie cien spôsobilo, že náklady na elektrinu v závode, ktorý vyrába papier už vyše 300 rokov, vzrástli viac ako šesťnásobne, z 3 miliónov EUR na 19 miliónov EUR ročne. Denné náklady tak sú viac ako 58 000 EUR v dôsledku výrazného nárastu spotovej ceny elektriny na juhu Švédska, ktorá dosiahla 518,73 EUR za MWh.

Jens Olson - Lessebo Paper
Lessebo Paper: Jens Olson

Papierenský priemysel všeobecne, je náročný na elektrinu a zvýšenie cien elektriny s najväčšou pravdepodobnosťou neovplyvní len Lessebo Paper, ale aj ďalších výrobcov papiera.

„Od jesene 2021 sa cena elektriny postupne zvyšuje a nevidíme, že by sa rast spomalil, skôr naopak. Z historického hľadiska je zimné obdobie zvyčajne spojené s vysokými cenami elektriny a skutočnosť, že už v auguste máme rekordne vysoké ceny elektriny, je znepokojujúca.“ Hovorí Jens Olson, generálny riaditeľ spoločnosti Lessebo Paper.

Rozhodnutie o výrobe sa bude odteraz prijímať denne v závislosti od ceny elektriny.

Lessebo prvý výrobca papiera, ktorý získal zlatú úroveň certifikácie Cradle to Cradle, sa špecializuje sa na prémiové nenatierané papiere. Medzi značky patria Design, Scandia, Kaskad, Colorit a Texture, ktorá bola predstavená začiatkom roka.

Podnik vlastnia Jool Invest, Bakers a Edbergs Transport, pričom Jool má najväčší podiel vo výške 49 %.

Lessebo Paper