Home Témy Novinky a aktuality UPM: Štrajk pokračuje

UPM: Štrajk pokračuje

413
0
UPM strike
Photo: UPM

Rokovania o nových kolektívnych zmluvách stále prebiehajú.

Vo vyhlásení zverejnenom dnes (16. marca) fínsky odborový zväz Paperiliitto uviedol, že vyjednávači sa s UPM naďalej pokúšajú mediáciou vyriešiť pracovný spor.

Správna rada Paperiliitto uviedla, že sa dnes rozhodla pokračovať v štrajku vo väčšine fínskych závodov UPM do 16. apríla, „kým sa nedosiahne dohoda ohľadom nových kolektívnych zmlúv“. 

Štrajk v UPM Pulp, UPM Biofuels, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers a UPM Raflatac vo Fínsku už trvá 76 dní a v posledných týždňoch, hoci obe strany intenzívne rokujú, sa ešte nenašlo riešenie a štrajk naďalej pokračuje. Sprostredkovanie pre obchod s buničinou UPM bude pokračovať dnes aj zajtra, pričom sprostredkovateľom bude Leo Suomaa.  Rokovania UPM Pulp teraz pokračujú v “oficiálnom zmierovacom procese,“ povedal Jyrki Hollmén, viceprezident UPM pre trhy práce, vo vyhlásení UPM, ktorým potvrdila predĺženie štrajku. 
 
„Rokovania o nových kolektívnych pracovných zmluvách medzi podnikmi UPM a Papierenským zväzom intenzívne pokračujú,“ uviedla spoločnosť. 
 

Približne 200 členov odborov v súčasnosti pracuje vo fínskych závodoch UPM na úlohách kritických pre spoločnosť, ako sú elektrárne a zariadenia na úpravu vody. UPM poskytuje služby zákazníkom zo svojich závodov mimo Fínska „v rámci možností“ a zatiaľ nezverejnila odhady ekonomických dopadov štrajkov. 
 
Odvetvové orgány v európskom priemysle komerčnej tlače a tlače etikiet vyjadrili hlboké znepokojenie nad škodlivým dominovým účinkom štrajku. Situáciu vraj ovplyvnila aj vojna na Ukrajine. 

Štrajk Odborového zväzu papiernikov a Odborového zväzu energetikov v závodoch UPM podporila aj Federácia pracovníkov dopravy a námorného hospodárstva (AKT). Od 24. januára tohto roku stavitelia lodí blokujú manipuláciu s papierom a buničinou UPM. AKT sa domnieva, že odmietnutie UPM zapojiť sa do celoskupinového kolektívneho vyjednávania je skôr ideologické ako riešenie podporujúce fungovanie trhu práce. Jeho cieľom je odložiť odbory v procese kolektívneho vyjednávania a podriadiť sa diktátu zamestnávateľov. 
 
„V tomto kontexte je ťažké pochopiť, prečo je pre predstavenstvo UPM také ťažké dosiahnuť dohodu, keď v mnohých iných sektoroch bola dosiahnutá dohoda,“ povedal Ismo Kokko, predseda ACT. 

UPM logo

UPM 

Dodáva obnoviteľné a zodpovedné riešenia a inovuje pre budúcnosť mimo fosílií v šiestich obchodných oblastiach: UPM vlákna, UPM Energia, UPM Raflatac, UPM Specialty Papers, UPM Communication Papers a UPM Plywood. Ako líder v oblasti zodpovednosti sa zaviazali dodržiavať obchodné ambície OSN na zmiernenie klimatických zmien. Celosvetovo zamestnáva 17 000 ľudí a ročné tržby sú približne 9,8 miliardy EUR. Akcie UPM sú kótované na Nasdaq Helsinki Ltd. UPM Biofore – Beyond fossils. www.upm.com 

Paperiliitto - logo

Paperiliitto

Fínsky odborový zväz pracovníkov v papierenskom priemysle bol v Helsinkách založený v roku 1906. Zväz má 57 odborových zväzov po celej krajine. Ústredie odborov sa nachádza v Hakaniemi v Helsinkách.